Majitel autobusové dopravy Milan Peterka z Prahy měl rozplánované zájezdy se svými autobusy na další měsíce dopředu. Teď mu však vozy stojí a on hledá jinou práci, aby alespoň dokázal vydělat peníze na náklady, které musí každý měsíc platit.
Podobně jsou na tom desítky řidičů kamionů, číšníci, pokojské, prodejci v autobazarech i živnostníci. Ti všichni se teď hlásí úřadům práce jako první lidé, kteří kvůli nouzovému stavu a restrikcím proti šíření nákazy přicházejí o práci. Naopak e-shopy zaměstnance shánějí – kvůli většímu zájmu lidí objednávat zboží přes internet. Ekonomové odhadují, že přímo ohroženo je 412 tisíc zaměstnanců či živnostníků.
číst dále
Jakub Kvasnička, Eva Zahradnická
reportéři MF DNES
Milan Kubek je prezident České lékařské komory, ale zároveň pracuje jako ambulantní lékař. Patří tedy mezi nejohroženější zdravotníky v první linii boje proti koronaviru.
číst dále
Bez odstupu Fronta před finančním úřadem v Praze 11. Stát vrací přeplatky daně z příjmu do 30 dnů od podání k 1. dubnu. Dvoumetrový odstup je těžké udržet. Foto: Jan Zátorský, MAFRA
číst dále
Pandemie koronaviru, kvůli níž oslabuje ekonomika, vážně ohrožuje i noviny a časopisy. Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vysvětluje, proč musí stát vydavatelům pomoci.
„Nemůžeme si dovolit, aby byl vydavatelský segment touto krizí zdecimován. To by z nás kulturně učinilo zemi druhé kategorie,“ varuje Zaorálek v rozhovoru pro MF DNES. Role tištěných médií je podle ministra kultury nenahraditelná.
Český trh – na rozdíl od Německa nebo Francie – upozorňuje Zaorálek, je malý, a proto potřebuje podpořit. O konkrétní podobě už jedná s ministrem průmyslu. A setká se s vydavateli a nakladateli. (rel)
číst dále
Karel Hrubeš
reportér MF DNES
Podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka v jeho resortu rozhodně nedojde k politice utahování opasků. „Na příští vládě chci ještě předložit balíček opatření pro záchranu kultury a budu žádat o 1,5 miliardy korun,“ říká s tím, že třeba zaměstnancům nehrajících divadel by mohl stát kompenzovat mzdy z 80 procent. Jednat se bude i o pomoci vydavatelům. „Nemůžeme si dovolit, aby byl vydavatelský segment touto krizí zdecimován. To by z nás kulturně učinilo zemi druhé kategorie,“ konstatuje Zaorálek.
číst dále
Přes dvacet tisíc Čechů, kteří zůstali kvůli zrušeným letům a uzavřeným hranicím „uvězněni“ v cizině, se teď snaží dostat domů ministerstvo zahraničí. Na letiště do Berlína, Frankfurtu nad Mohanem, Vídně, Paříže nebo Mnichova vypravuje několikrát týdně evakuační hasičské autobusy.
„Cestu do Německa absolvujeme v běžném oblečení, které nosíme na stanici,“ říká řidič jednoho z těchto evakuačních autobusů Jiří Havlišta. „Na letišti se ale převlékáme do jednorázových obleků, respirátorů, ochrany očí a chirurgických rukavic,“ popisuje přísná pravidla.
číst dále
Kulturu nenecháme padnout, říká Lubomír Zaorálek.
číst dále
Letiště Václava Havla Přílet letadla s Čechy, kteří uvázli v Dominikánské republice. Foto: Michal Růžička, MAFRA
číst dále
PRAHA Pohybovat se na veřejných místech nejvýše v počtu dvou osob, s výjimkou členů domácnosti. To je obsahem mimořádného opatření, které na základě jednání vlády vydalo ministerstvo zdravotnictví. Platí od 24. března do 1. dubna.
„Cílem všech navržených změn v návaznosti na de facto shodná omezení dříve přijatá usnesením vlády je snaha o dočasné maximální omezení sociálních kontaktů mezi lidmi, s výjimkou nezbytných cest,“ uvedlo včera ministerstvo.
Opatření ale má celou řadu výjimek, nevztahuje se třeba na cesty do práce, obstarávání základních životních potřeb, jako je například nákup potravin, výkon povolání či třeba účast na pohřbu.
číst dále
Poděkování
Není nutno, zpívali společně Češi
Lidé v celém Česku měli ve středu možnost vyjádřit zpěvem poděkování lékařům, sestřičkám, lékárníkům, řidičům, hasičům a dalším profesím bojujícím proti šíření koronaviru. Připojit se mohli k České televizi a Českému rozhlasu, kde ve 12:30 zazněla píseň Není nutno. „Lidé sedí ve svých obývácích, sledují zprávy o počtu mrtvých a nakažených. Chtěli bychom vykřesat vlnu jedné velké kolektivní energie, kdy v jeden moment bude třeba milion lidí zpívat jednu píseň. Pro radost, pro povzbuzení a pro ty tam venku, kteří se starají,“ uvedl za pořadatele Ondřej Kobza. (ČTK, iDNES.cz)
číst dále
Pokračování ze str. 1
Právě na kamionovou dopravu dopadla krize nejrychleji. Sdružení autodopravců Česmad Bohemia hlásí, že všechny přepravní firmy přišly o 10 až 50 procent zakázek.
„Největší pokles je v automotivu. Nejenže u nás sídlí automobilky, které uzavírají provozy, ale jsme velmi důležitým dodavatelem dílů a příslušenství takřka pro všechny značky. Tragédií je, když zákazník, kterému dopravce poskytuje léta služby, oznámí, že přestává platit. Dopravce musí platit hned, ale na zákazníkovy peníze čeká. A ty pak nepřijdou,“ komentuje aktuální situaci mluvčí Česmadu Martin Felix. První autodopravy už odstavují svá auta a doklady dávají do depozitů, aby za ně nemusely platit pojištění. „K propouštění přistoupilo dvacet procent dopravců, dvě třetiny dopravců jsou schopny své podniky financovat dva až čtyři týdny,“ vypočítává Felix.
číst dále
Mimořádná pomoc
? Lidé, kteří se ocitnou kvůli současné situaci v hmotné nouzi, mohou požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci, která může činit až 51 tisíc korun.
? O tu mohou požádat lidé, kteří jsou kvůli nedostatku peněz ohroženi na zdraví, lidé, které postihne živelní pohroma, lidé, kteří nemají kvůli svým příjmům a celkové sociální situaci peníze na nezbytný jednorázový výdaj, lidé, kteří nemají peníze na nezbytné věci, jako je například pračka...
číst dále
Kateřina Vaníčková
reportérka MF DNES
PRAHA V době koronavirové pandemie se rapidně zvyšuje počet dětí, které se obracejí na Linku bezpečí. Od začátku letošního března do pondělí se na ni prostřednictvím chatu nebo mailu obrátilo 428 dětí, minulý rok za stejné období to bylo téměř o sto dětí méně.
číst dále
Bez práce Uchazeči o práci se přicházejí na plzeňský úřad registrovat nebo si jenom vyzvednout formuláře. Jde zejména o pracovníky z gastronomie, hotelnictví a kultury.
Foto: ČTK
číst dále
Fronty Úřad práce v Praze 10 také zaznamenal nárůst počtu žádostí o zařazení do evidence uchazečů o práci. Foto: ČTK
číst dále
Zdravotníci jsou opatrně pozitivní. Mluví ale o zmatcích a kvalitě roušek z Číny.
číst dále
Pokračování ze str.1
Občas je čekání lékařů na pomoc minimálně nedůstojné. „Včera ráno stáli v Olomouci kolegové tři a půl hodiny ve frontě na deset kusů respirátorů, v Pardubicích jeden a půl hodiny, to je prostě špatně,“ říká předsedkyně Sdružení dětských lékařů Ilona Hülleová.
Chaos. Čí je to vina?
číst dále
Roušky, rukavice, dezinfekce Ochranné pomůcky ve Vojenské nemocnici Brno.
Foto: Patrik Uhlíř, MAFRA
číst dále
PRAHA Skupina Covid19.cz, kterou tvoří IT nadšenci i lidé z českých technologických firem, přišla s nápadem, jak vytvořit ochranu pro zdravotníky z potápěčských masek. Vznikla tak ochrana, která zakryje celý obličej a zajišťuje i filtraci vzduchu.
Sami tvůrci masky přiznali, že jim tento projekt zpočátku připadal jako šílený nápad, ale takto vyrobené ochranné štíty již používají zdravotníci například v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
S nápadem přišli David Miklas a Martin Hřeben a jejich tým. Vytipovali potápěčské masky, které se k takové úpravě hodí, a ihned vykoupili veškeré zásoby v pražských obchodech se sportovním zbožím.
číst dále
Nápad Maska ze sportovních potřeb a filtr. Zdroj: Covid19cz
číst dále
Robert Oppelt
reportér MF DNES
Byla by to dobrá zpráva. Za normálních okolností. Ty teď ale nejsou.
číst dále
ŠUMAVA Kvůli šíření koronaviru a bezpečnostním opatřením zavedeným v Česku čeká omezení i na vodáky. Správa národního parku posouvá z 1. na 27. duben začátek registrace nutné pro splutí jednoho z nejatraktivnějších úseků horní Vltavy od Soumarského mostu do Pěkné.
„Věříme, že do 27. dubna již bude jasněji a my budeme moci spustit registraci s přesným plánem termínů pro přihlašování,“ vysvětluje mluvčí parku Jan Dvořák.
Naopak správa parku zatím neplánuje žádné omezení v programu Průvodci divočinou, kde se zájemci mohou zaregistrovat na cestu do zajímavých či nepřístupných míst Šumavy s průvodcem. „Elektronickou registraci na jednotlivé výlety plánujeme spustit 15. května,“ dodává Dvořák. (row)
číst dále
Emise Čím zlutější, tím znečištěnější. Takto vidí ovzduší družice na oběžné dráze. Zdroj: ESA
číst dále
Milan Vodička
redaktor MF DNES
Zatímco v Americe se rozjíždí epidemie, Donald Trump dal najevo, že země by její sevření mohla setřást už o Velikonocích. Za dva a půl týdne se tedy ukáže, zda to byla realita, nebo zbožné přání.
číst dále
LONDÝN Princ Charles má mírné příznaky nemoci, kterou virus SARS-CoV-2 způsobuje. Zůstává ale v dobrém zdravotním stavu a posledních pár dní pracuje z domova. U Charlesovy manželky Camilly byl test na koronavirus negativní. Královna Alžběta II. je podle Buckinghamského paláce v dobrém zdravotním stavu. „V souladu s doporučením vlády a zdravotníků se princ a vévodkyně nyní nacházejí v domácí karanténě ve svém domově ve Skotsku,“ uvedl v prohlášení palác Clarence House. Britská agentura PA s odvoláním na své zdroje z královské rodiny uvedla, že Charles i Camilla jsou v dobrém psychickém stavu. Podle PA lékaři nepředpokládají, že se princův zdravotní stav zhorší. (ČTK)
číst dále
Stručně ze světa
Slovenský „dozorový“ zákon
Slovenský parlament rozhodl změnou zákona o tom, že hygienici získají v době pandemie od mobilních operátorů údaje o pohybu mobilních telefonů, a to i bez souhlasu jejich majitelů.
číst dále
MADRID Ve Španělsku zemřelo už 3 434 lidí nakažených koronavirem, což je více než v Číně, odkud se nákaza začala koncem loňského roku šířit do světa a kde dosud zaznamenali 3 287 úmrtí. Nejvíce mrtvých z řad nakažených, na 6 820, nyní registruje Itálie.
Případů nákazy bylo ve Španělsku podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví od vypuknutí epidemie v zemi celkem 47 610. Za posledních 24 hodin vzrostl ve Španělsku počet obětí o 738, což je dosud nejvyšší denní nárůst, a případů nákazy se nově potvrdilo 7 937, což je také nejvyšší přírůstek v absolutních číslech za 24 hodin.
číst dále
LOMBARDIE Koronavirová pandemie si dosud vyžádala nejvíce obětí v Itálii, kde je nejhůře postižen severní region Lombardie. Počty zemřelých v této oblasti jsou tak vysoké (už přes 4 100 z řad nakažených), že těla se dočasně uchovávají i v kostelech a armáda je vozí do krematorií v jiných městech. Někde je situace chaotická a pozůstalí jen těžko hledají rakve se svými zemřelými příbuznými.
„Zemřel mi v jednom dni otec i dědeček a já teď nevím, kde jsou jejich těla,“ postěžovala si deníku Il Giorno Elena Gabbiadiniová.
číst dále
Katastrofa Testování lidí v Tampě na Floridě. Guvernér Ron DeSantis žádá prezidenta Trumpa, aby prohlásil Floridu za oblast katastrofy. Foto: ČTK
číst dále
Dagmar Langová
spolupracovnice MF DNES v Izraeli
TEL AVIV Izrael včera v pět hodin odpoledne zpřísnil opatření proti šíření koronaviru. Lidé, kteří nejdou k lékaři, do práce nebo na nákup léků, drogerie či potravin, se nesmějí příštích sedm dní vzdálit od domu dál než na sto metrů. V ulicích měst na ně od včerejší osmé večer mají dohlížet policisté, mluvilo se i o nasazení vojáků, byť beze zbraní. Dovoleno je i demonstrovat, ale protestující od sebe musí dodržovat vzdálenost dva metry. Překročení zákazu se bude trestat pokutou v přepočtu 35 000 korun, při druhém porušení zákazu hrozí půl roku vězení.
číst dále
Ladislav Kryzánek
redaktor MF DNES
Zatímco v Číně kvůli koronaviru uzamkli milionová města, v Indii rovnou celou obrovskou zemi.
číst dále
Obavy z šíření koronaviru v extrémně zranitelné Indii přinutily vládu, aby zemi zcela paralyzovala.
číst dále
Přísná policie V Indii není radno porušovat vládní zákaz úplné izolace, člověk riskuje pěkných pár ran holí. Foto: ČTK
číst dále
Tomáš Cafourek
redaktor MF DNES
Přijet na technickou kontrolu s prorezlými brzdovými kotouči, s nefunkčním světlometem nebo například s prasklým čelním sklem ve výhledu řidiče automaticky znamená, že si řidič během třiceti dnů povinnou prohlídku zopakuje. Nově by ale mohla šoféry připravit o papíry i daleko méně závažná poškození. Například nesvítící žárovky osvětlující registrační značku, prosakující nádržka na nemrznoucí směs do ostřikovačů nebo zaseklé okénko, které proto nelze otevřít.
číst dále
Američtí ekonomové, makléři i realitní magnáti varují, že by mohli lidé kvůli pandemii koronaviru přestat být schopní platit nájmy a hypotéky. Tím by se podle nich mohla odstartovat krize silnější než ta v roce 2008. Když se před 12 lety zhroutil americký realitní trh, na vině byly právě hypotéky. Banky je totiž poskytovaly i lidem, kteří je nebyli schopni dlouhodobě splácet. Vytvořila se tak bublina, která po splasknutí pohřbila několik velkých bank.
V USA by se teď přitom mohl podobný scénář podle mnohých analytiků opakovat. Viníka však tentokrát vidí jinde – podle nich jím je koronavirus. Nejspíš kvůli němu totiž rapidně zpomalí celosvětová ekonomika a mohl by se tak spustit dominový efekt. „Největším výdajem zaměstnavatelů jsou nájmy (a hypotéky, pozn. red.),“ uvedl pro agenturu Bloomberg Tom Barrack, jeden z největších amerických realitních magnátů. „Když se zastaví obchod, nebudou je moct platit. Nebudou schopni pokrýt úroky a banky kvůli tomu nezvládnou zaplatit svým investorům. Pak by se to všechno zhroutilo,“ dodal.
číst dále
Pokud majitelé vozů neodstraní včas závady, přijdou o papíry.
číst dále
Martin Petříček
redaktor MF DNES
Rozvod elektřiny se nesmí zastavit, ani kdyby nastal úplný zákaz vycházení. Výroba i distribuce představuje kritickou infrastrukturu státu a energetické společnosti už přešly na speciální režim, aby zabránily možným výpadkům.
číst dále
Jaderná energetika Firma ČEZ předala Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) žádost o povolení umístit stavbu nového jaderného zdroje u Dukovan. Žádost se týká dvou bloků s reaktory o výkonu do 1 200 megawattů. Firma uvedla, že tak ukončila pětileté přípravné práce a je připravena na licenční proces podle atomového zákona. (ČTK) Foto: Petr Lemberk - MAFRA
číst dále
Zdravotnictví
Výrobci respirátorů dosáhnou na nové dotace
Česko podpoří výrobní technologie pro produkci nedostatkového zdravotnického materiálu, jako jsou ventilátory či respirátory. O podporu až 20 milionů korun pro jeden subjekt podnikatelé budou moci žádat od 14. dubna. Stát celkem rozdělí 300 milionů korun.
číst dále
Vladimir Poljakov je pozoruhodný člověk. Pokud jste se o něj dosud příliš nezajímali, měli byste začít. Zejména a právě v této době.
Tento Rus má mnoho nevšedních schopností, ale jedna je pro celou jeho kariéru, a nyní vlastně i pro nás všechny, naprosto klíčová. Vladimiru Poljakovovi nevadí dlouhodobý pobyt ve stísněných prostorách. A nejenže mu nevadí – on si v takových podmínkách dokonce vyloženě libuje a dokáže v nich měsíce a měsíce tvrdě pracovat.
Poljakov je totiž kosmonaut a už čtvrt století je držitelem absolutního rekordu v délce nepřetržitého pobytu ve vesmíru. Jeho epochální let trval 437 dní a 18 hodin.
číst dále
V Praze je 15 000 bytů pronajímáno jako Airbnb hotely čili spekulanti s nemovitostmi využívají díry v zákoně. Kvůli nim vystoupaly ceny nemovitostí za tři roky na dvojnásobek. O nájmech ani nemluvě. Tak se prostě přizpůsobí konkurenci. Stejně jako byty teď půjdou na trh. A Praha dost možná zase začne být město pro Pražany.
— Martin Kuliš
číst dále
Věra Jourová
místopředsedkyně Evropské komise
V souvislosti se současnou pandemií nemoci COVID-19 vyvstala otázka, co má dělat která instituce a kdo je za co zodpovědný. Ráda bych shrnula, jaká je role EU v oblasti civilní ochrany, protože jsem na to často zcela logicky tázána.
číst dále
Jak ovlivní pandemie koronaviru soupeření USA a Číny? A jak vnímání Číny u nás? Dnešní situace více než kdy jindy ukazuje, že českým zájmem je umění vyváženého dialogu s každým globálním hráčem.
Vít Vojta
Sinoskop - Institut pro současnou Čínu
číst dále
Skicář Václava Teichmanna
Jenom pár dní se zdálo, že z hlediska pozornosti médií koronavirus nad Gretou Thunbergovou vítězí. Ale už se karta obrací: Greta oznámila, že právě prodělala infekci, virus porazila a je opět ve formě. V nejbližších dnech očekáváme její odhalení, podpořené několika americkými univerzitami a pražskou FFUK, že koronavirus způsobují dieselmotory a voda z tajících arktických ledovců.
číst dále
Zoufalá doba si žádá zoufalá řešení. Některé firmy jsou ale až příliš kreativní a vymýšlejí pravidla, která se nikterak neshodují se zákoníkem práce. Ten přitom dává odpovědi na mnoho problémů, jež teď lidé řeší.
Bohdana Jarošová
redaktorka MF DNES
číst dále
V Libereckém kraji padly první pokuty za nenošení roušek. Dva lidé, kteří si na veřejnosti nezakrývali ústa a nos, zaplatí dohromady 15 tisíc korun.
LIBERECKÝ KRAJ Pokutu v celkové výši 15 tisíc korun musí zaplatit dva lidé z Liberecka, kteří si na veřejnosti nechránili nos a ústa rouškou. Pokuta je výsledkem zpřísnění kontrol, ke kterému se odhodlali krajští policisté poté, co lidé nerespektovali nařízení vlády.
„Policisté v příkazním řízení na místě uložili dvě pokuty v celkové výši 15 tisíc korun, a to v souvislosti s nenošením ochrany obličeje,“ uvádí policejní mluvčí Vladimíra Šrýtrová s tím, že oba případy byly na Liberecku.
číst dále
LIBERECKÝ KRAJ Necelé čtyři tisíce lidí jsou zatím v Libereckém kraji v karanténě kvůli koronaviru. Většinu nařídili praktičtí lékaři, jen 10 případů je v karanténě na příkaz hygieniků. Ve středu bylo v kraji 21 pozitivních případů na COVID-19, z toho dva lidé jsou na oddělení ARO v Krajské nemocnici Liberec a dva na tamním infekčním oddělení. Liberecký kraj je na tom co do počtu nakažených stále nejlépe z celé ČR. Nejvíc případů je v okrese Liberec, kde je pozitivních devět lidí. Šest pak na Jablonecku, pět na Semilsku a jeden na Českolipsku.
číst dále
ČESKÝ DUB Perné chvíle zažívá domov důchodců v Českém Dubu a personál v Krajské nemocnici v Liberci. Právě na jejím plicním oddělení skončil zaměstnanec českodubského domova pro seniory, který byl pozitivní na COVID-19. Problém je, že když ho do nemocnice přijímali, nikdo neodhalil, že muž je infekční.
„Pán prošel triážovým stanem před nemocnicí, kde se při screeningu nic neprojevilo. Byl pak umístěn na plicní oddělení, kde se ale jeho stav zhoršil a musel být převezen na ARO,“ řekl mluvčí nemocnice Václav Řičář.
číst dále
LIBEREC Pořadatelé mezinárodního festivalu animovaných filmů Anifilm přesunuli kvůli pandemii koronaviru letošní ročník na říjen. Původně se měl konat v Liberci od 5. do 10. května, nový termín je od 6. do 11. října.
„Naším ideálním cílem je zorganizovat mezinárodní festival ve stejném rozsahu a s týmž servisem pro návštěvníky, jako kdyby se konal podle původních plánů. Je nám líto všech komplikací, které tento posun mnohým z vás způsobí, nicméně věříme, že naše rozhodnutí pochopíte a v říjnu nás v Liberci podpoříte,“ uvedli organizátoři festivalu.
číst dále
LIBEREC Liberecký kraj nebude letos rozdělovat druhou část přebytku loňského hospodaření tak jako v minulých letech. Zhruba 250 milionů korun si ponechá v rezervě.
„Peníze budeme potřebovat nejen kvůli vyšším nákladům v souvislosti s pandemií nového koronaviru, ale také kvůli očekávanému propadu daňových příjmů,“ řekl hejtman Martin Půta.
Kraj už v lednu první peníze z loňského přebytku rozděloval. Ze 400 milionů korun, které získal loni díky vyšším příjmům z daní, dal většinu peněz na investice, hlavně do obnovy komunikací. „Přijatá krizová opatření mají ale velký dopad do fungování celé řady firem, do fungování služeb, jsou zavřené restaurace, velká část obchodů, významně méně funguje doprava. Dá se čekat, že významně poklesnou daňové příjmy státu a také daňové příjmy krajů, měst a obcí,“ řekl Půta. Kraj proto chce mít rezervy.
číst dále
LIBEREC V boji o polský hnědouhelný důl Turów přituhuje. Polské ministerstvo klimatu teď rozhodlo, že těžařská společnost PGE může těžit i po vypršení licence. Její platnost přitom končí za měsíc.
Novým rozhodnutím ale PGE získalo šest let k dobru, kdy může těžit, aniž by potřeboval novou licenci. Poláci přitom nebrali v úvahu nesouhlas vlády České republiky s rozšířením dolu, ani fakt, že případem se teď zabývá i Evropská komise. Do Bruselu šla před několika týdny petice obyvatel Libereckého kraje, kteří s další těžbou v Turówě nesouhlasí. Podepsalo ji přes 13 tisíc lidí.
číst dále
Jablonec na Nisou
Magistrát zrušil úřední hodiny
Jablonec nad Nisou od středy zrušil úřední hodiny magistrátu. K jednání se ale bude možné telefonicky objednat. Radnicí a úřední budovou v Komenského denně projde až tisíc lidí, a riziko nákazy novým koronavirem je tak pro úředníky příliš velké. Proto se rada města rozhodla úřední hodiny pro veřejnost až do odvolání zrušit. „Magistrát bude vyřizovat úřední záležitosti po celý týden, ale pouze telefonicky objednané klienty,“ řekl tajemník magistrátu Marek Řeháček. (ČTK)
číst dále
Spisovatel Štěpán Kučera z Jablonce nad Nisou je se svým románem Projekt Gilgameš nominován na Magnesii Literu.
JABLONEC NAD NISOU Když loni na jaře vyšlo dílo nazvané Projekt Gilgameš, možná ani sám autor netušil, jak moc bude jeho románový debut v nynější „době koronavirové“ aktuální. Recenzenti prózu zdobí přízvisky jako podobenství o nepoučitelnosti lidstva ústící do kyber-ekologické utopie. Nebo hovoří o mixu pre-apokalyptické a post-apokalyptické sci-fi.
Jablonecký spisovatel Štěpán Kučera v knize nahlíží na lidské pinožení se pohledem umělé inteligence. Robot(ka) jménem SI v něm má vědci zodpovědět přetěžkou a možná nezodpověditelnou otázku, jak mají lidé žít, aby vůbec přežili. Obrací se přitom do dávnověku i načrtává vizi budoucnosti. Kučerův třetí zářez do literatury je nyní vklíněn mezi šestici dalších nominovaných na prestižní cenu Magnesia Litera v kategorii Próza.
číst dále
Frýdlant
Město zoufale shání roušky
S nedostatkem základních ochranných prostředků pro boj s šířením nákazy nového typu koronaviru neustále bojuje Frýdlant. Roušky či respirátory město od státu nezískalo vůbec žádné, dezinfekce, kterou Liberecký kraj zajistil díky nabídce společnosti Severochema a rozváží ji do obcí, je zoufale málo. „Vyzýváme proto každého, kdo by byl ochotný dobrovolnicky pro město roušky šít, ať se přihlásí na email rousky@mesto-frydlant.cz,“ žádá starosta města Dan Ramzer. (lib)
číst dále
Miloslav Jančík
fotbalový reportér MF DNES
Zařiď góly proti svému týmu a vyděláš si až 50 tisíc. Takovou nabídku v létě dostal z neznámého telefonního čísla jeden z hráčů fotbalového klubu TJ Valašské Meziříčí.
číst dále
Roman Kreuziger zůstává doma, věří v Tour a myslí na přátele v Itálii.
Tomáš Macek
reportér MF DNES
číst dále